24 Ocak 2016 Pazar

Telefonunuzun bataryasını patlamasının engellemenin püf noktası

Merhaba degerli blog okuyucuları,bildiginiz gibi çagımız teknolojı çagı oldugundan teknoljik cihazların riskleri ile karşılaşıyoruz.onun için bu yazımın konusu telefonlarımızın  bataryasının patlama riskini nasıl önleriz konusunda olacak. Eger telefonunuz ısınıyorsa bu tehlike riski barındırıyor. Fakat bunu engelemek bizim elimizdedir.peki bu nasıl olacak?

Önce telefonunuzu şarz olurken kullanmayın cünkü telefonunuz şarz olurken zaten ısınıyor birde siz telefonu çalıstırısanız telefonunuz ekstra calışmış olacak buda aşırı ısınmasına sebeb olacak,patlama riskini artırmış olacaksınız.

Telefonunuz şarzda olmadıgı halde ısınmış olursa telfonunuzun bataryasını cıkarın bir süre sogumasını bekleyin. 
işin özü telefonunuzun bataryasını ısıtmamak gerekiyor çünkü ısı telefona aşırı elektrik gönderdiginden telefonda patlamasına sebeb olmaktadır. 

Bu olaydan farklı olrak size bir olaydan bahsedecem.
stanfor üniversitesinde yeni bir batarya üretilimiş bu bataryanın özelligi patlamamsı bataya patlama korkunuz yok ısı sansörlüymüş.yani ısıya duyarlı batarya ısındıgında hemen kendiliginden elektrik akışı kesiliyor anide telefon sogumaya geçiyor. 
batarya sogudugunda tekrar elektrik vermeye başlıyor.ve bu şekilde telefonun patlamasının önleniyor. yukarda anlatılan batarya piyasaya sürüldügünde hemen alıb,sızde bataryanızın patlamasından kurtulursunuz.
                            

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder