seyahatlerim ve anilarim: soru cevab formu

soru cevab formu


7 yorum:

 1. mehmet bey merhaba

  norveç'in bir şehrinde bir restaurant buldum uygun fiyatlı, norveçde başka bir şehirde bar işleten türk bir işletmeci ile bu bulduğum restaurantı ortak alıp işletmek istiyoruz şartları anlaştık,onun bana dediği oturum işini nasıl çözeceğimiz yönünde, bu bahsettğim türk arkadaş 17 yıl isveçde yaşamış isveç vatandaşı 1 yıldır norveçde yaşıyor, ben norveçe nasıl yerleşip oturum alabilirim acaba mehmet bey,yeni bir firma kurup benim şirket ortaklığımdanmı olur yoksa işçi olarak beni oraya çağırıp 1 yıllık türkiyeden işçi vizesiyle gitmemmi daha uygun olur,

  saygılarımla

  Allah'a emanet olun

  YanıtlayınSil
 2. Merhaba Deniz bey.Norvece oturum alabilmek icin üç türlü secenek oldugunu biliyorum.Birinci şık ekonomık yatırımcı olarak basvuru bununda Norvec yasalarına bir kriteri var,belli miktarda paranızın olması gibi.Bu konuyu Norvec,den ortagınız olacak kişi orda bir avukata sorub ögrenebilir.kiriterleri yerine getirdiniz diyelim Üç yılı doldurmanız gerekiyor.Üç yıldan sonra siz ömür boyu süresiz oturum almaya hak kazanmış oluyorsunuz.yalnız bu üc yılı vergılerinizi eksıksız ödemeniz gerkiyor.ikici secenek Norvecde bir işveren sizi Norvece işci olarak davet etmesi gerkiyor.Eger misafir işci olarak üc yılı tam olarak calışıb verginizi yatırırsanız bu şekildede üç yıl sonunda süresiz oturum alırsınız.Ücüncü şıkda Norvecde evlilik yoluyla olan bir oturum hakkı kazanıyorsunuz evlilik yoluyla yapılan oturumlar son bes yılda cok zorlastırıldı
  Not:önce Norvece bir kısa bir ziyaret (2 hafta gibi)yapıb bir analiz yapmanızı tavsiye ederim.Norveç çok pahalı bir ülke.
  iş hayatızda başarılar dilerim.

  YanıtlayınSil
 3. mehmet bey cevaplarınız için çok teşekkür ederim,
  en mantıklısı ordaki işverenin misafir işçi davetiyesi ile vize alıp gitmek, son kararımı vermeden zaten bende bir ziyaret etmek istiyorum 1-2 haftalığına,polonya yada yunanistan çok girişli shengen vizesinle gidebilirmiyim oraya ?

  YanıtlayınSil
 4. Mehmet bey. bu arada norveçte Duf no veya personel no olmadan sirket
  kurulamıyormuş.(kisacasi ev dahi kiralanamıyormuş) Ozellikle bu konuya
  dikkat etmem söyleniyor, bu duf/personel numara olayı nedir kimler nasıl alarak bu haklara sahip olabilir?

  saygılar

  YanıtlayınSil
 5. Merhaba ortaklık yapacagınız kişiyi iyi tanıyormusunuz.Norvecde degil bütün avrupada oturumu olmayan türkiyelilere bizim türkler adeta ikinci sınıf insan muamelesi yapıyorlar. Bunlarıda hesaba kat.İsveren kendisini sana oturum sahibi yapıyorum diye bir cok sartlar ileri sürebilir zorluklar cıkarabilir tabi terside olablir.Shengen vizesini eger Norvec,den bir kişi sizi davet ederse vize alırsınız fakat davet eden kişinin mutlaka calşıyo olması gerekir seni misafir kalacagın sürede bakacagına ve sana ayit bir odası olması gerekiyor bütün bu prosüdürleri yerine getirirse sizi davet edebilir.ben Norvec,deyken simdi hatırlıyorum,da benim çocuk icin davetiye gönderirken söz konusu prosüdürleri hazırlamıstım.

  YanıtlayınSil
 6. Birde Yunanistan veya Polanyaya alacagınız bir vize ile Norvece gidebilirsiniz sorun yok.kesinlikle vize gününü gecirmeden ülkeden cıkmalısınız,yoksa deport olursanız 5 yıl daha giremezsiniz Avrupaya.

  YanıtlayınSil
 7. Evet dediniz gibi sirket kuramaz.Duf numarası kimlik seri numarası demek.Norvecde oturumu olmayanlara (person numer) kimlik numarası vermiyorlar sadece gecici bir numara verıyor eger siz norvecde işci olarak calısmaya baslasanız sizin alacagınız gecici süreli oturum vizesi 3 yıl dolurdukdan sonra süresiz duf yani Norveccesi person numer diyorlar.gecici işci vizesi alsanızda kiraya ev tutabilirsiniz viza kart cıkarabilirsiniz.

  YanıtlayınSil

Koronavirüsü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aralık 2019'un ortalarında ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılan ölümcül Çin koronavirüsü salgını sürüyor.  Peki bu ölümcül virüs ...